The Offıce – Dunder Mıfflın’de Komedi ve Kaos

the office wallpaper

Kategori: Komedi

Imdb Puanı: 9.0

Sezon Sayısı: 9 (2005-2013)

Bugün en favori komedi dizilerim arasında ilk 5’te diyebileceğim, çook sevdiğim ve comfort zone dizilerimden biri olan The Office’ten bahsedeceğim.

The Office Konusu

The Office dizisi adından da anlaşılacağı üzere Amerika’nın Scranton kentinde yer alan ve kağıt satan bir şirketin ofis ortamında yaşanan birbirinden absürt ve komik olayları konu alıyor.

the office jim ve dwight

Dizinin türü mockumentary yani sahte belgesel. Modern Family’de olduğu gibi karakterler kamera karşısına geçip gerçek bir belgesel çekermiş gibi konuşuyor.

Yeri gelmişken Modern Family Dizi İncelemesi için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Ortam ve konu bu kadar sıkıcı olmasına rağmen (kağıt satan bir şirketin ofisi ne kadar ilgi çekici olabilir ki dediğinizi duyar gibiyim) karakterler o kadar orijinal ve yaşanan olaylar o kadar absürt ki dizi sizi kendine bağlıyor. Ben bir bölüm daha bir bölüm daha diyerek gece geç saatlere kadar izlemiştim ve bitince de üzülüp boşluğa düşmüştüm maalesef.

Dizinin jenerik müziğini duymam bile modumun yükselmesine yetiyordu. Ayrıca açılış jeneriği videosunu da John Krasinski Jim rolüne seçildikten sonra Scranton’ı keşfetmeye geldiğinde çekmiş ve daha sonra dizide bu şekilde kullanılmış.

the office jenerik açılış videosu penn paper
The Office Opening – Penn Paper

Devam edecek olursak, dizinin hepsi birbirinden daha komik olan intro’ları, karakterlerin absürt diyalogları ve Jim’in Dwight’a yaptığı birbirinden planlı ve sıra dışı şakaları eminim sizin de favoriniz olacak.

the office jim ve karen dwight şaka
Karen: Sabahın bu erken saatinde kime fax gönderiyorsun?
Jim: Imm, açıklaması biraz zor.
-Scranton şubesinden numarasını bildiğim çok kişi yok ancak oradan ayrılmadan önce Dwight’ın dahili numarasını aldım.
-Yani ara sıra Dwight’a fax çekiyorum…Gelecekteki… kendisinden.
“Dwight bugün sabah 8:00’de biri kahveye zehir koydu. Sakın kahveyi içme. Daha fazla bilgi gelecek. Sevgilerimle, gelecekteki Dwight.”
Dwight: HAYIIIR!

Dizi hakkında hoşuma giden bir başka detay ise, dizide arka plan, alkış, kahkaha ve müzik gibi seslerin bulunmaması. Bu konuda takıntısı olanların hoşuna gideceğini düşünüyorum.

Ayrıca dizinin bir de 2001 yılında yayınlanmaya başlamış Office UK(İngiltere) versiyonu var ancak maalesef yayın hayatına yalnızca 2 yıl devam edebilmiş.

Dizinin UK versiyonunun hem senarist hem de yönetmenlerinden olan Ricky Gervais The Office’in bir bölümünde yer aldı.

the office us ricky gervais ve steve carell
The Office US Ricky Gervais David Brent rolünde 7. Sezon 13. Bölüm

Dizi Imdb‘nin gelmiş geçmiş en iyi dizileri arasında da 32. sırada bulunuyor!!!

The Office Oyuncuları

the office yılbaşı wallpaper

Steve Carell – Michael Scott

Nam-ı değer “World’s Best Boss” yani dünyanın en iyi patronu ki bence de öyle.

the office michael scott worlds best boss

Dunder Mifflin’in müdürü kiminin aşırı sevdiği, kiminin asla katlanamadığı benimse bayıldığım eğlenceli ve şakacı Michael Scott rolünde çoğumuzun tanıdığı başarılı oyuncu Steve Carell var. Hatta bu dizideki mükemmel performansıyla Altın Küre En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

İlk sezondaki aşırılıklarını atlatabilirseniz size dünyanın en iyi komedi dizilerinden birini izleyeceğinizin garantisini verebilirim. Hareketleri biraz “cringe” gelebilir ancak Michael’ın mükemmel bir kalbi var ve tek isteği ilgi ve sevgi açlığını doyurabilmesi.

the office michael replikleri
-Sevilmeyi mi yoksa korkulan biri olmayı mı seçerdim?
-İkisi de, insanların beni ne kadar sevdiğinden korkmasını istiyorum.

Bir de her ne kadar seksist olsa da “that’s what she said” esprilerine her seferinde aşırı güldüğümü söylemeden edemiycem. Günümüz televizyonu için fazla ağır olan ve o zamanlar bunu nasıl yayınlamışlar dediğim fazla ırkçı şakalarından ise hiç bahsetmeden geçiyorum 🙂

-7/24 senin tepende duramam.

-Ve bunca zaman direkt olarak onun altında mıydın?

John Krasinski – Jim Halpert

Dwight’la bitmeyen atışmaları, herkese yaptığı eşek şakaları, Pam’e olan masum sevgisi ve umursamaz tavırları ile bilinen, ofisin sempatik ve zeki satışçısı Jim Halpert rolünü John Krasinski canlandırıyor.

the office john krasinski jim halpert

Kameraya attığı bakışlar, birçok dizideki efekt ve seslerden çok daha fazla şey ifade ediyor sizin için.

Şaka demişken Jim’in Dwight’a yaptığı şakaları bir web sitesinde toplamışlar. Göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir de Jim ve Ryan aynı lisede okumuşlar ve aynı yıl mezun olmuşlar.

john krasinski ve bj novak lise arkadaşı
John Krasinski ve B.J. Novak Lisede

Rainn Wilson – Dwight Schrute

Dizinin biraz sıkıntılı, işini fazlasıyla ciddiye alan ve yer yer çekilmez karakteri Dwight Schrute rolünde Rainn Wilson var. Dwight biraz anlatılmaz yaşanır bir karakter diyebilirim.

the office rainn wilson dwight schrute

Hırslı ve istediğini elde etmeye takıntılı, hafif de manyak Dwight’ın en büyük amacı Dunder Mifflin Scranton şubesinin müdürü olabilmekti.

Özellikle son sezonlarda Jim ve Dwight sahnelerine ağırlık verildi ve bu sayede onu daha yakından tanıma şansımız oldu. Ayrıca Dwight’ın iş dışındaki sahnelerine de bolca yer verildi ve çiftlik hayatı, kuzeni Mose ve diğer akrabalarını da görebildik.

Onun neden böyle biri olduğunu az da olsa anlamış olduk skdjfkjsd.

Jenna Fischer – Pam Beesly

“Dunder Mifflin This is Pam” diyişi akıllarımıza kazınan, dünyanın en tatlış sekreterlerinden biri olan Pam Beesly rolünü Jenna Fischer canlandırıyor. 

the office pam beesly jenna fischer

Depo bölümünden biriyle nişanlı olan Pam’in doğru kişiyle olmasını beklemekle geçiyor birkaç sezon haberiniz olsun.  

Resme olan merakı, azmi, ilk sezonlardaki masumluğu ve sonralardaki hınzırlığı ile dizideki en sevdiğim kadın karakter unvanına sahip kişi Pam.

Ofiste bir olay olduğunda ya da birine şaka yapılacak olduğunda Jim’in sağ kolu olan Pam’in de sağlam bir mizah anlayışı olduğunu söyleyebilirim.

the office jim ve pam ruh ikizi sahnesi
-Çocukken, anne ve babanızın ruh ikizi olduğunu varsayarsınız.
-Benim çocuklarım bu konuda haklı olacak.

Brian Baumgartner – Kevin Malone / Angela Martin – Angela Kinsey / Oscar Nunez- Oscar Martinez

The Office Muhasebe Departmanı Oscar  Kevin Angela
The Office Muhasebe Departmanı: Oscar Martinez – Kevin Malone – Angela Kinsey

Aşırı uyumsuz Muhasebe ekibi, işleri ara sıra berbat eden hafif alık diyebileceğimiz ancak yemekle arası iyi olan ve mükemmel Chili yapan Kevin Malone rolünde Brian Baumgartner, herkese soğuk davranan Dwight ile inişli çıkışlı bir ilişkisi ve bolca takıntısı olan kedi aşığı Angela Kinsey rolünde Angela Martin ve son olarak grubun ve ofisin Meksikalı, düzenli ve aklı başında olan nadir karakterlerinden Oscar Martinez rolünde Arjantinli oyuncu Oscar Nunez‘den oluşuyor.

B.J. Novak – Ryan Howard / Mindy Kaling – Kelly Kapoor

the office ryan ve kelly

Birbirleriyle olan inişli çıkışlı hatta kaotik ilişkileriyle tanıdığımız Kelly Kapoor ve Ryan Howard rollerini Hint komedyen ve oyuncu Mindy Kaling ve yine komedyen ve yazar olan BJ Novak canlandırıyor.

the office ryan replikleri gif
“Belki birlikte olmamız doğru değildi ama gariptir ki, onun birisiyle olmasındansa yalnız olmasını tercih ederim. Bu aşk mı?”

the office jim ve kelly
-Şöyle ki kendi departmanımı yönetiyorum. Ve bunu birkaç yıldır yapıyorum. Ve, Tanrım bu süreç boyunca çok şey öğrendim.
-Senin departmanın sadece senden oluşuyor değil mi?
-Evet Jim, ama ben yönetilmesi kolay biri değilimdir.

Creed Bratton

Diziye gerçek hayattaki ismi ile katılan ve şüphesiz en orijinal karakterlerden biri Creed Bratton. Kimi zaman kendinin bile ne iş yaptığını unutması ve şüpheli davranışları ile geçmişini en çok merak ettiğim karakterdir.
Creed’e ayrı bir dizi bile çekilebilir diye düşünüyorum öyle bir eleman.

the office creed bratton

Cadılar bayramı günü üstü başı kan içinde ofise gelip sonradan o günün cadılar bayramı olduğunu öğrenip “perfect timing (mükemmel zamanlama)” diyen bir adamdır kendisi .

the office karen ve creed ataç sahnesi
-Selam bebek, bununla oynamak ister misin?
-Bir bebeğe ataç veremezsin. Onu yutabilir.
-Sorun değil bende bir sürü var.

Diğer oyunculara karakteri gerçek hayattakine en çok benzeyen kim diye sorulduğunda da hep Creed demişler. Demek ki gerçekte de bu kadar tuhaf biri ki karakterini bu denli iyi oynayabiliyor dkdjdjdjdjd.

the office creed bratton gif
“Hiç kimse Creed Bratton’dan çalıp paçayı kurtaramaz. Bunu en son yapan kişi ortadan kayboldu. Adı neydi? Creed Bratton.”

The Office Hangi Platformda?

Diziyi Prime Video üzerinden izleyebilirsiniz.

the office wallpaper

The Office Yapımcı ve Senaristleri

Dizide Dwight’ın zeka engelli kuzeni olan “Mose” karakterini dizinin yapımcı ve senaristi Michael Schur canlandırmaktadır. Michael Schur ayrıca Brooklyn 99 ve The Good Place gibi efsane komedi dizilerinin de senaristlerindendir.

michael schur the office mose

Parks and Recreation, Upload ve Space Force dizilerinin de yazarlığını yapmış Greg Daniels ise dizinin yaratıcılarından ve senaristlerindendir.

Buna ek olarak dizide Ryan karakterini canlandıran B.J Novak da dizinin yazarlarından biridir ve kendi yazdığı bir bölümde Ryan’ı ofisin yakışıklısı olarak seçmiştir. Ayrıca Steve Carell (Michael Scott) ve Mindy Kaling (Kelly Kapoor) de dizinin yazarlığını yapmıştır.

The Office Hakkında Bilinmeyenler

  • Dizinin tema şarkısını dizinin yaratıcısı Greg Daniels oyunculara seçtirmiş. Onlara 4 farklı versiyonu dinletmiş ve anket yapmış. Bence iyi ki de bu tema seçilmiş.
  • Setteki bilgisayarlar gerçekten çalışıyormuş ve internet de bağlıymış. Hatta bazı oyuncular çekimler sırasında maillerine cevap veriyor ya da alışveriş yapıyormuş.
the office dwight
  • Jim’in Pam’e evlenme teklifi edeceği sahne 250.000 $ tutmuş. Senaristler teklif sahnesinde yağmur olmazsa olmaz dedikleri için sahte yağmura karar verilmiş ancak gerçek dinlenme yerinde çekim yapamayacakları için bu yerin replikası kurulmuş ve bu şekilde çekim yapılmış.

Bu konu hakkında Greg DanielsŞu ana kadar yaptığımız en pahalı ve en ayrıntılı çekim ancak ilişkinin 5 yılının da çok önemli bir anıydı ” demiş.

the office jim pam evlilik teklifi

  • Dizinin hafif ürkütücü karakteri Creed’in word dosyasına yazıp da blog yazıyorum dediği yazılar gerçekten de bir web sitesinde yayınlanmış ancak maalesef site şu an kapalı.
the office creed blog ryan

  • Bazı oyuncuların gerçek hayattaki partnerleri dizide yer almış. Mesela Michael’ın emlakçısı ve sevgilisi rolündeki Carol Stills Steve Carell’in eşi Nancy Carell ve Pam doğum yaptıktan sonra emzirme eğitimi için gelen erkek hemşire de Jenna Fischer‘ın eşi Lee Kirk.

The Office Son Sezonlar

the office 9. sezon wallpaper

Yazının bundan sonrası SPOILER ve bolca eleştiri içermektedir bilginize !!!!

Michael gittikten sonra Jim ve Dwight diziyi taşımaya başladı. Aralarındaki ilişkiye, diyaloglara ve şakalara ağırlık verildi. Fena değildi ama bir Michael değillerdi sonuçta.

Bu ikilinin yanında Andy Bernard da ağırlık verilen bir karakter oldu maalesef. Nedense ilk girdiğinden beri Andy’i bir türlü sevemedim. Her yaptığı hareket battı. 

-Andy Bernard yarışmaları kaybetmez, kazanır,
-ya da yarışmalar adil olmadığı için pes eder.

Bir de Jim ve Pam ikilisinin ilişkisine çok odaklanıldı. Durduk yere onlara tartışmalar gereksiz diyaloglar eklendi. Bunu o çok tatlış olan ilişkilerine yapmamaları gerekiyordu diye düşünüyorum. Biz onları masum masum birbirlerini hoşlanmaları ve bir bakışla anlaşmalarıyla sevmiştik. 

The Office Geri mi Dönüyor?

The Office ile aynı evrende geçen ancak orijinal dizideki karakterlerin yer almadığı, bir gazete ekibini yine sahte belgesel türünde anlatacak bir dizi geliyor.

Dizinin geri dönüşü ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler buradan Variety’nin haberini okuyabilirler.

the office michael toby sahnesi
-Eğer 2 mermimin olduğu bir silahım olsa ve Hitler, Bin Laden ve Toby ile aynı odada olsam…
-Toby’yi 2 kez vururdum.

Toparlayacak olursam, başta da bahsettiğim gibi en sevdiğim komedi dizilerinden biridir The Office ve herkesin de izlemesini tavsiye ederim. Sıcacık, zorlama olmayan, içten sade bir yapım. Eminim siz de izlerken kendinizi karakterlerden birini çalışma arkadaşlarınızdan birine benzetirken bulacaksınız.

the office cnbc wallpaper

Peki siz bu diziyi izlediniz mi? Görüşleriniz neler? Yorumlara beklerim.

Bu 👇 dizi de ilginizi çekebilir.

Kategori:DİZİLER
ÖNCEKİ POST
Suıts – Dünyanın En İyi Hukuk Dizisi

0 Yorum

15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://www.muhendisoneriyor.com 300 0