Şeker Henry – Yeni Wes Anderson Filmi

Kategori: Uyarlama – Kısa Film

Imdb Puanı: 7.4

Yönetmen: Wes Anderson

Netflix‘in yeni filmi “The Wonderful Story of Henry Sugar” Roald Dahl’ın aynı isimli 1977’de yazdığı kısa öyküden, ünlü yönetmen Wes Anderson’ın uyarlamasıyla geçen ay gösterime girdi.

Bu 39 dakikalık film, zengin ve kumarbaz bir adamın (Benedict Cumberbatch) babasının kütüphanesindeki bir kitabın ilgisini çekmesi ile başlıyor. Başrolümüz, kitapta gözleri kapalıyken bile görebilen bir adamın hastane raporunu okuyor ve kumarda hile yapabilmek amacıyla aynı metodu kendi de uygulamaya karar veriyor.

henry sugar kütüphane kitap bulma sahnesi

Günler, aylar hatta yıllar süren çalışmaları sonucu iskambil kartlarının arkasını görebilmeye başlıyor ve hemen bir kumarhanenin yolunu tutuyor. Kumarda hile yaparak kazandıktan sonra aslında istediğinin bu olmadığını fark edip bir aydınlanma yaşıyor. Sonrası ise biraz iç çatışma ve hayatın anlamını arayış.

şeker henry kumar sahnesi

Wes Anderson yine mükemmel bir görsel şölen hazırlamış diyebileceğimiz filmin geçişleri ve akışı o kadar hızlı ki dikkatinizi ekrandan birkaç saniye bile ayırmadan izlemeniz gerekmekte. Keşke uzun metrajlı bir film olarak çekilseydi dedirtiyor.

şeker henry çekimleri

Şeker Henry’nin İnanılmaz Öyküsü Oyuncuları

Hint bir adamı canlandıran Ben Kingsley, IT Guy’dan tanıdığımız Richard Ayoade, Lion ve Slumdog Millionaire filmlerinin başrolü Dev Patel gibi ünlü ve başarılı yan karakterler izliyoruz. Ve tabi hikayemizin anlatıcısı ve kitabın yazarı Roald Dahl’ı canlandıran Ralph Fiennes.

Filmin yönetmeninin Wes Anderson olmasının yanı sıra çok güçlü bir de oyuncu kadrosu var.

Şeker Henry Yönetmen ve Oyuncuları

Bilmeyenler için kısa bir not düşeyim. Roald Dahl bu filmin öyküsünün yazarı olduğu gibi; Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Dev Şeftali, Matilda ve Cadılar gibi bir çok ünlü öykünün de yazarıdır.

Roald Dahl ve Eserleri

Şeker Henry Gerçekte Kim? veya Şeker Henry Hikayesi Gerçek mi?

Filmi izledikten sonra Henry Sugar’ın kim olduğunu merak edebilirsiniz çünkü film bir otobiyografi havası veriyor. Ancak maalesef beklediğimiz gibi değil. Henry Sugar, Roald Dahl’ın mükemmel hayal gücünün bir ürünü ve gerçek biri değil.

Şeker Henry’nin İnanılmaz Öyküsü’nü Nereden İzleyebilirim?

Filmi şu an Netflix üzerinden izleyebilirsiniz. Platform “Roald Dahl’ın Tüm Koleksiyonu” için 686 milyon dolar gibi devasa bir telif hakkını ödemiş.

Euronews’in bu konudaki haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

“Biraz aileme vakit ayıracağım, bir süre setlerden uzak durmak istiyorum” deyip de çekmediği film kalmayan Benedict Cumberbatch’e de buradan sitem etmek istiyorum. (Onun da çok umrundaydı ama olsun)

Peki siz film hakkında ne düşünüyorsunuz? Netflix’in verdiği 686 Milyon Dolara değer miydi?

ÖNCEKİ POST
Red Notice – Netflix’in En Çok İzlenen Filmi !
SONRAKİ POST
İvan İlyiç’in Ölümü – Kitap Yorumu

0 Yorum

15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://www.muhendisoneriyor.com 300 0