Silikon Vadisi Dizisi: Girişimcilik, Teknoloji ve Amerika’nın Vahşi Kapitalizmi

silikon vadisi dizi wallpaper

Kategori: Komedi – Teknoloji

Imdb Puanı: 8.5

Sezon Sayısı: 6 (2014-2019)

Silikon Vadisi Dizi Konusu

Silikon Vadisi dizisi adından da anlaşılacağı üzere Silikon Vadisi’ndeki girişimci beş genç yazılımcıya odaklanıyor. Dizi boyunca kişilerin, mekanların ve kurdukları şirket Pied Piper‘in gelişimini izliyorsunuz. Dizinin kendini izletme sebebi bu gelişim sırasında devamlı engellerle karşılaşılması ve bu engelleri nasıl çözeceklerine dair oluşan merak.

silikon vadisi dizi oyuncuları

6 sezonluk bu dizi kimi derin teknolojik esprileriyle niş bir kitleye hitap ediyor. (Bilgisayar ve programlama ile çok haşır neşir olmayan kişilerin bazı esprileri kaçırabileceğini düşünüyorum.) Ancak girişimcilik konularına meraklı ve bu ruha sahip herkesin kesinlikle izlemesi gereken bir dizi.
Üzerinden bu kadar zaman geçmesine rağmen hala türünün en iyisi ve HBO kalitesine gerçekten yakışan bir dizi diyebilirim.

Dizi, teknoloji dünyasının absürt yanlarını mizahi bir şekilde ele alırken, girişimciliğin zorluklarına ve Silikon Vadisi kültürüne dair birçok temayı işliyor.

silikon vadisi dizi gavin belson Apple maps bad
-Windows Vista kadar mı kötü? Iphone 4 kadar kötü değildir, değil mi?
-Lütfen bana Zune kadar kötü olduğunu söyleme...
-Üzgünüm Gavin. Apple Maps kadar kötü.

Dizide Amerika’nın vahşi kapitalizmine, kıran kırana rekabete ve büyümeye tanık oluyorsunuz. Satın almalar, şirket birleşmeleri, ayrılmalar ve kapanmaların sonu hiç gelmiyor.

Silikon Vadisi Dizi Jeneriği

Her sezonun açılışında da Palo Alto’daki şirketlerin durumuna göre animasyonunu yeniliyorlar. Örneğin Uber kurulduğunda jenerikte hemen bir Uber baloncuğunun oluştuğunu görüyoruz. (Bu arada dizinin jeneriğini bir Türk firması hazırlamış as bayrakları 🇹🇷).

silikon vadisi dizi jeneriği gif

Facebook, Google gibi devasa şirketlerin nasıl geliştiği ve büyüdüğü hakkında fikir edinmek isteyen herkesin izlemesi gerek.

Dinesh ve Gilfoyle Arkadaşlığı

Dizideki bazı karakterler love-hate ilişkisi yaşatsa da hepsi çok orijinaldi. Özellikle Dinesh(Kumail Nanjiani) ve Gilfoyle’ın(Martin Starr) bitmeyen rekabeti ve çekişmeleri dizideki favori sahnelerim oldu. Dinesh’in paraya ve kendini kanıtlamaya olan düşkünlüğü Gilfoyle’un ise haklı ukalalığı ve umursamazlığı karakterlerine ayrı bir tat katmış.

silikon vadisi dizi dinesh ve gilfoyle yeteneklerimi bir daha asla hafife almayacağım. Merak etme bunu senin için yapmaya devam edeceğim.
Dinesh: Bir daha asla yeteneklerimi hafife almayacağım. 
Gilfoyle: Merak etme. Ben senin yerine de hafife almaya devam ederim.  
silikon vadisi dizi dinesh ve gilfoyle altın zincir mi takıyorsun

Gilfoyle: Altın bir zincir mi takıyorsun?
Dinesh: Evet, bir süredir vardı. Arada bir kenara atıyordum.
Gilfoyle: Vav, Dinesh, gay’likte kendini de aştın.

Dizinin Oyuncuları

Başrolde Richard Hendrix’i canlandıran Thomas Middleditch‘in harika bir oyunculuk performansı sergilediği dizide, Erlich Bachmann(T.J. Miller), Jared(Zach Woods), Big Head(Josh Brener), Monica(Amanda Crew) ve Jian Yang(Jimmy o. Yang) gibi diziye etkileri azımsanmayacak mük-kemmel yan karakterler var.

Erlich: Mansplaining denilen bir şey var. Bunu hiç duydunuz mu?
Monica ve Laurie: Evet mansplaining ne anlama geliyor biliyoruz…
Erlich: (Onların sözünü keser) Mansplaining, bir erkeğin bir kadına zaten bildiği bir şeyi onu küçümseyerek açıklamasıdır.

Toplamda 6 sezonluk bu dizi su gibi izlenip bitiyor. Bu konulara ilginiz varsa kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

silikon vadisi dizi jared ağlama sahnesi 
richard ve dinesh
Dinesh: Jared, sen ağlıyor muydun?
Jared: Evet ama sıradan sebeplerden dolayı. 

Silikon Vadisi Dizisini Nereden İzleyebilirim?

Dizi Netflix’te yok ancak ücretsiz izleyebileceğiniz bir çok site mevcut. Bir ara Prime Video’da vardı ama nedense oradan da kaldırılmış.

Silikon Vadisi İsmini Nereden Alıyor?
Silikon Vadisi, 1950’lerde silikon çip üreticileri ve geliştiricilerinin sektöre girmesi sonucu bu ismi almış. 1900’lerin başında bölgenin ismi Valley of Heart’s Delight (Gönül keyfi vadisi olarak çevirebiliriz) imiş.

Peki siz diziyi izlediniz mi, görüşleriniz nedir? Yorumlara bekliyorum.

https://www.campaigntr.com/sektore-yaratici-canavar-kraken-istanbul/

Kategori:DİZİLER
ÖNCEKİ POST
Communıty Dizi İncelemesi
SONRAKİ POST
Yaratılan – Yerli Frankenstein Dizi Uyarlaması

0 Yorum

15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://www.muhendisoneriyor.com 300 0