Dünyayı Ardında Bırak – 2 Saatlik Bir Vakit Kaybı Mı?

dünyayı ardında bırak wallpaper

Dünyayı Ardında Bırak (Leave The World Behind) Mr. Robot’un yazarı Sam Esmail tarafından yazılmış ve yönetilmiştir. Film Rumaan Alam tarafından yazılan aynı adlı romandan esinlenilmiştir.

Kategori: Gerilim – Gizem

Imdb Puanı: 6.5

Yönetmen: Sam Esmail

rumaan alam dünyayı ardında bırak kitap

Filmin türüne kıyamet sonrası, gerilim, aksiyon ve korku denebilir ancak filmi izlemeden önce izlediğim fragman ve kısa videolardaki kadar aksiyonlu bir film ile karşılaşmadım. Bu yüzden sizin de bu beklentiye girmemenizi tavsiye ederim.

dünyayı ardında bırak

Dünyayı Ardında Bırak Konusu

Filmin konusuna, hafta sonu kaçamağı yapan ailenin her şey güzel giderken bir anda sahile bir petrol tankerinin oturması, telefonların ve internetin kesilmesi ve etrafta olup bitenleri anlamaya çalışması diyebiliriz.

petrol tankeri sahile oturma sahnesi

Bunun üzerine bir de kiraladıkları evin sahibi, şehirde geniş çaplı elektrik kesintisi olduğunu söyleyerek gecenin bir vakti kapılarına geliyor ve olaylar daha da ilginç bir hal alıyor.

dünyayı ardında bırak eve gelme sahnesi

Dünyayı Ardında Bırak Oyuncuları

Filmin çok geniş bir kadrosu olmasa da filmde güçlü isimler yer alıyor. Ailenin pazarlama uzmanı annesi Amanda rolünde Julia Roberts, profesör baba Clay rolünde ise Ethan Hawke var. Teknoloji düşkünü çocuklar rolünde ise; Friends bağımlısı kızları Rose olarak Farrah Mackenzie ve dünyadan bir haber ve umursamaz oğulları Archie rolünde Charlie Evans‘ı görüyoruz.

Evin asıl sahibi G.H Scott rolünde Mahershala Ali ve iğneleyici sözleri ile dikkat çeken kızı Ruth rolünde Myha’la Herrold bulunuyor.

Dünyayı Ardında Bırak Galası ve Oyuncuları
New York’taki “Dünyayı Ardında Bırak” Galası ve Oyuncuları

Filmin Mesaj ve Metaforları

Film bazı izleyenler tarafından sertçe eleştirilmiş ve vakit kaybı olduğu düşünülmüş olsa da filmde bir çok mesaj ve metafor bulunmakta. Örneğin ilk sahnede gördüğümüz mavi boyalı ancak üzerinde çatlaklar bulunan yatak odası duvarı çiftin evliliklerini temsil ediyor.

dünyayı ardında bırak yatak odasındaki mavi duvar ve çatlaklar

Salonda bulunan aşağıdaki siyah-beyaz tablo ise 2 ailenin birbiri ile olan ilişkisini temsil ediyor diyebiliriz.

Çiftin kalmaya gittikleri evde yatak odasında bulunan duvardaki dalga görselinde ise etraftaki kaos arttıkça dalgalar yükseliyor ve en sonda çiftin de boyunu aştığını görüyoruz ve gerçekten de o sırada olaylar kontrolden çıkmış oluyor.

Clay’in ne olup bittiğini anlamak için kasabaya indiğinde arabasının radyosunda bir frekans görünüyordu 1619 mhz. 1619 Amerika’da köleliğin başladığı yıl. İşin daha ilginç kısmı ise filmin başında gördüğümüz sahile oturan petrol tankerinin ismi ile Amerika’ya getirilen ilk köleleri taşıyan geminin ismi aynı “White Lion“.

Evin asıl sahipleri gelip de Clay’in onların evde kalmasına izin verdiği sahnede Jenga kulesinin bir anda devrilmesi de her şeyin bu şekilde dağılmaya başlayacağına bir işaret.

Dikkat! Yazının bu bölümden sonrası Spoiler içermektedir!

Dünyayı Ardında Bırak Hakkındaki Yorumlarım

Öncelikle kullanılan gereksiz gerilim dolu müzikler film boyunca beni rahatsız etti. Karakterlerin sürekli bir yere kitlenip kalıyor, arkada son derece gerilimli bir müzik var ancak kamera dönüyor ve bir bakıyoruz ki bahçeye geyik gelmiş. Bu sahnelerde hep bir break point(kırılma noktası) bekledim ve dedim buradan sonra kesin aksiyon başlayacak ancak maalesef sonu hayal kırıklığı.

dünyayı ardında bırak geyikler

Müzikleri her ne kadar beğenmesem de çekimler, kamera açıları vs beni tatmin etti. Sadece açılar kullanılarak bile bir çok şey bizlere anlatılmaya çalışılmış.

Annemiz Julia Roberts’tan biraz bahsedecek olursak, öncelikle biraz yaşlanmış ve çirkinleşmiş ama tabi kimse benim güzellik standartlarıma uymak zorunda olmadığı için burayı geçiyorum.

Anne demişken G.H ile olan dans sahneleri, flörtleşmeleri vs aşırı gereksiz buldum bundan daha da gereksiz bir sahne varsa o da Clay’in Ruth ile olan havuz başı muhabbetiydi. Neden eklendi bu sahneler, amacı neydi ben anlayamadım maalesef. Bilen varsa yeşillendirsin.

Ailenin kızı Rose da en baştan beri işaretleri fark eden ve etrafındakileri uyarmaya çalışan kişiydi ancak kimse onu dinlemedi. Tankerin gelişinin de geyiklerin de ilk o farkına varmıştı. Rose da filmin sonunda diğerleri gibi oldu ve annesinin sesini duysa da umursamadı, istediği kadar abur cubur yedi, sığınağa indi ve dışarda tabiri caizse kıyamet koparken o favori dizisi Friends’in final bölümünü izledi.

dünyayı ardında bırak ruth final sahnesi friends

Sonuç olarak izlenir mi izlenir diyorum.

Dünyayı Ardında Bırak Devam Filmi Gelecek Mi?

Devam filmi için yapılmış resmi bir açıklama yok ancak Sam Esmail, bir devam filmine açık olduğunu söylemiş.

Sam Esmail leave the world behind

Dünyayı Ardında Bırak Filmi Nerede Çekildi?

Filmin çekimleri New York eyaletindeki Long Island ve Hudson Valley bölgelerinde gerçekleştirilmiş.

Bu arada aile yolda ilerlerken Point Comfort adında bir tabela görüyor ve o yoldan gidiyor ancak gerçekte Long Island’da böyle bir bölge yok. Bu da filmde yapılmış göndermelerden biri. Hatta annenin kasabada gittiği marketin adı da aynıydı.

point comfort market dünyayı ardında bırak

Eşi Michelle Obama ile filmin yapımcıları arasında bulunan eski Amerika Başkanı Barack Obama, filmin esinlenildiği kitap hakkında aşağıdakileri söylemiş.

“Güvensizlikle ilgili bir teması ve eğer bir topluluğa ait olmaz ya da aramızda güçlü bir bağa sahip olmazsak başımıza neler gelebileceğine dair uyarıcı bir hikaye olduğu için bize destek verdi sağolsun” 

dünyayı ardında bırak obama ve sam esmail

Dünyayı Ardında Bırak Hangi Platformda?

Filmi, Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

Leave The World Behind Netflix‘in Global Top 10 listesinde 5 hafta kalmayı başardı.

Peki siz bu filmi izlediniz mi? Görüşleriniz neler? Yorumlara beklerim.

Etiket:,
ÖNCEKİ POST
Modern Family – 3 Sıradışı Aile
SONRAKİ POST
The Gentlemen Dizi İncelemesi- Askerlikten Uyuşturucu Baronluğuna

0 Yorum

15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://www.muhendisoneriyor.com 300 0