Yaratılan – Yerli Frankenstein Dizi Uyarlaması

yaratılan dizi wallpaper

Yaratılan dizisini, yönetmenliğini ve senaristliğini Çağan Irmak‘ın üstlendiği fantastik türde ve Osmanlı döneminde geçen Frankenstein uyarlaması olarak özetleyebiliriz.

Kategori: Fantastik – Dram

Imdb Puanı: 6.8

Sezon Sayısı: 1 (8 Bölüm)

Merhaba, bugün Netflix‘in yeni yerli yapımı Yaratılan mini dizisinin incelemesi için toplanmış bulunmaktayız.

Yaratılan Dizi Konusu

Dehası daha küçük yaşlarda fark edilen Ziya’nın(Taner Ölmez) doktor olma ve tıbbın derman bulamadığı hastalıklara ve ölüme çare bulma yolculuğu. Özellikle annesinin kolera gibi basit bir hastalıktan ölümüne şifa bulamaması sonucu bu isteğinin iyice alevlenmesi. Tıp fakültesinde yine kendisi gibi dahi mi desek deli mi desek bilemediğimiz İhsan hoca(Erkan Kolçak Köstendil) ile karşılaşarak her ne kadar zıt karakterler olsalar da aynı amaca hizmet etmeleri ve kadim bir kitaptaki tabiri caizse “diriltme makinesini” yapmaya çalışmaları dizinin konusu diyebiliriz.

Yaratılan Dizi Oyuncuları

Başrolde Ziya karakterini canlandıran Taner Ölmez‘i hiç beğenemedik maalesef. Çünkü bence bir önceki dizisi Mucize Doktor’daki rolünden hala çıkamamış, halen başını eğerek ve gereksiz bağırarak oynuyor. Bu dizi boyunca aşırı gözüme battı.

Diğer başrolümüz İhsan yani Erkan Kolçak Köstendil‘den bahsedecek olursak oyunculuğunu ve karakterini en çok beğendiğim isim o oldu.

yaratılan dizi ihsan hoca erkan kolçak köstendil

Yukarıda anlattığım başrollerin dışında, son zamanlarda Netflix’in kadrolu oyuncusu olduğunu düşündüğüm Şifanur Gül dizinin ve Ziya’nın Asiye’si olarak karşımıza çıkıyor.

Ziya’nın doktor babası Muzaffer olarak gördüğümüz Engin Benli. Bu rol için genç gösterdiğini düşündüğüm ve uzun süre izlediğimiz Kanıt dizisindeki rolünden sonra dizide kendisini kafamda bu role çok oturtamadığım için maalesef beğenemedim. Oyuncu olarak severim ancak yerine bir başkası oynasa fena olmazmış.

yaratılan dizi ziya ve ailesi

Dikkat! Yazının bu bölümünden sonrası Spoiler içermektedir!

İhsan ve Ziya’nın karşılaşma sürecinin uzatılmamasını sevdim ancak makineyi (insan diriltme makinesini!!!) bu kadar çabuk çalıştırabilmeleri tuhafıma gitti. Hikayede Ziya’nın o makinenin ışığı -bir nevi eksik parçası- olması anlatılmak istense de yine de bu kadar önemli bir makinenin bu kadar çabasız çalıştırılabilmesi biraz basit olmuş.

makine ve ziya ile ihsan

Bir de Ziya’nın İhsan hocasını diriltip de sonrasında ondan korkarak kaçması?! Ziya’cım senelerdir istediğin bu kadim kitabı bulup, makineyi yapıp birini diriltmek değil miydi? Ne ara hevesini aldın da hocanı sokaklara attın?

ziya ve ihsan hoca

Mekan ve Makyaj

Neyse biraz toparlanacak olursak, mekanlar ve efektler iyiydi Osmanlı dönemi güzel yansıtılmış. Kostümler de fena değildi ancak makyajda çok çok büyük emek olsa da her bölümde hatta bölümün içinde çoğu kez değişen yaranın makyaj şekli biraz gözüme battı açıkçası. Belki yüzdeki yaranın iyileştiğini vs yansıtmak istemişlerdir diye düşünsem de yine de bölüm boyunca sahneye değil de makyaja odaklandım.

Bir de başlarda gayet sempatik gördüğümüz, sonralarda ise cehennemi bile görmüş olan İhsan hocaya köy katliamını ve o kadar şiddeti yakıştıramadım maalesef.

Yaratılan 2. Sezon Olacak Mı?

Yaratılan dizisinin 2. sezonu olmayacak. Zaten mini bir diziydi ve hikaye de 8 bölümde işlendi ve bitti.

Yaratılan Dizi Özet

Söylediklerimi özetleyecek olursam, bir Türk yapımına göre iyi ancak benim gibi yabancı fantastik-korku dizilerine alışkınsanız eğer size de vakit kaybı gibi gelecektir. Yine de merak ettim derseniz izlenilebilecek kalitede bir dizi zaten çok da uzun değil.

Ruhi Çenet’in dizinin çekim sürecini anlattığı belgeselini aşağıda bulabilirsiniz.

Peki siz bu diziyi izlediniz mi? Görüşlerinizi yorumlara bekliyorum.

Kategori:DİZİLER
ÖNCEKİ POST
Silikon Vadisi Dizisi: Girişimcilik, Teknoloji ve Amerika’nın Vahşi Kapitalizmi
SONRAKİ POST
Prens – Orta Çağ’da Bir Absürt Komedi

0 Yorum

15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://www.muhendisoneriyor.com 300 0